Новини
Грані часу
Блогери
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Особистий ДНК-аналіз шокує й розповідає про секрети генеалогії

Кілька років тому на телеканалі «Україна» був показаний унікальний телевізійний проект «ДНК-портрет нації» про перше в Україні масштабне генетичне дослідження щодо походження українців як народу - з використанням новітніх технологій та залученням кращих світових лабораторій і експертів.

Саме подвійна спіраль ДНК дає науковцям відповіді на тисячолітні загадки, адже в її молекулі, наче на комп’ютерній флешці, записана вся інформація про людину: від кольору очей до будови органів і навіть клітин.

Є кілька десятків теорій походження українців, але правди не знає ніхто. Кельти, готи, трипільці, арії, скіфи, сармати, хозари, скандинави, монголи, турки,– хто тільки не жив чи проходив територією від Дністра до Дону, залишаючи по собі слід і в генетичному коді населення.

Відомий англійський генетик, професор Кембріджського університету Пітер Форстер раніше проаналізував тисячі ДНК стародавніх людей, користуючись матеріалами розкопок. А в Україні співставив дані сучасних українців з даними археологів і лінгвістів.

Результат виявився неймовірним. Територію сучасної України люди заселили ще 50 тисяч років тому. Слов’яни – антиісторична ідея, бо з погляду генетики не було ніяких стародавніх слов’ян, були розрізнені й генетично різні племена. 5% етнічних українців несуть у собі арабську кров, а от монгольської дуже мало. Варяги-вікінги теж залишили по собі помітний слід: кожний 6-й українець носить у собі хромосому скандинавських або фінських народів. У кожного 15-го пращурами були ірландці, англійці та шолтандці, тобто, кельти. Перші хлібороби Західної Європи прийшли колись на терени України з Балкан, заснувавши землеробську цивілізацію, відому тепер під назвою «трипільська».

Є окрема – арійська – хромосома, яка свідчить, що арії теж походять з нашої території, а не з Індії. З’ясувалося, що в Європі є лише два осередки, де в місцевих мешканців присутній фермент, який розщеплює молоко, - Скандинавія та Україна. Саме завдяки його наявності вони змогли пережити льодовиковий період, коли доводилося більше харчуватися молокопродуктами від свійських тварин, а не рослинною їжею.

Ще один з приголомшуючих висновків дослідження Пітера Форстера стосується жінок, адже є ділянка ДНК, яка передається тільки від матері до доньки й навіть за десятки тисячоліть вона не змінюється. Так от: жінки втричі давніші за чоловіків і належать до народу, який прийшов на терени України за 20 тисяч років до трипільців. Тільки українки, а не українці, є корінним народом цих територій.

Ясна річ, фільм «ДНК-портрет нації» у більшості глядачів викликав справжній шок, бо перекреслював усі попередні уявлення й знання про походження українців.

 

                                                                   * * *

Звісно, у фільмі йшлося про узагальнений генетичний портрет українця. Втім, у кожної людини є свій, унікальний, як відбитки пальців...

Дещо раніше існувала справжня мода (в хорошому сенсі) на свій родовід. Люди «рилися» в запилених архівах, досліджували церковні книги, хоча дуже багато їх знищено в полум’ї революцій і воєн, адже зазвичай українці знають свій рід не глибше третого-четвертого коліна (діди-баби, прадіди-прабабусі). Потім малювали генеалогічні дерева (є навіть комп’ютерна програма, що допомагає це зробити). А в Америці та Європі в цей час поширювалася трохи інша мода – на генетичний родовід.

Якщо німецький генетичний дослідний інститут, який робив аналіз ДНК для українських досліджень Пітера Форстера, засекречений і справді виконує тільки замовлення науковців та криміналістів, то в США є приватна інноваційна компанія «23andMe», яка для будь-якої людини може зробити аналіз її ДНК.

Яні, студентці з Полтави, котра навчається у США, про це розповіли її американські знайомі. Вона спочатку зробила аналіз собі. Його результати її настільки приголомшили, що вона попросила здати біологічний матеріал і своїх батьків. Інтрига надалі тільки закручувалася, тож потім вона зробила аналіз ДНК дідуся (бабуся, на жаль, на той час вже померла).

- Яно, що спонукало тебе зробити аналіз ДНК?

- Я завжди вважала себе 100-відсотковою українкою. Та після перегляду фільму «ДНК-портрет нації» з’явилися обгрунтовані сумніви в цьому.

- Якою є процедура ДНК-тесту?

- Купуєш в Америці тест, відбираєш слюну в пробірку, яка потім герметично закривається, і відсилаєш в лабораторію. Обійшлося це мені в 200 доларів. Перед відправленням заповнюєш анкету, в якій відповідаєш на кілька запитань про параметри тіла й стан здоров’я. Десь через місяць-півтора на електронну адресу приходить рапорт (звіт), у якому багато текстової інформації, таблиць і схем.

- Твої сумніви підтвердилися?

- Так. По-перше, нація й національність – це не лише генетичне, а й соціокультурне поняття. Генетично ж українці, як і стверджував Пітер Форстер, - мікс (суміш). Мені було цікаво дізнатися, що я на 78 % - східноєвропейка, на 9% - балканка, є в мені 6% фінської крові і 5,6% західноєвропейської, 0,5% - арабської і навіть 0,3% єврейської. В рапорті є таблиця, яка показує, в яких поколіннях у мене були предки, котрі й дали мені такий набір генів. Моя материнська гаплогрупа Н-32 18 тисяч років тому (під час льодовикового періоду) прийшла з Середнього Сходу.  Виявилося, що ми з Марією Антуанеттою, австрійською принцесою з роду Габсбургів, що вийшла заміж за французького короля, - родички, бо відносимося до цієї жіночої гаплогрупи й маємо спільного предка-жінку.    

- Цікаво!

- Батькова гаплогрупа - RМ-417 походить від людини зі Східної Африки, що жила там понад 275 тисяч років. Потім його предки 5300 років тому мігрували до Волго-Донського регіону, а звідти - в Європу. Кожен 18-й чоловік, який пройшов тест в цьому інституті (а таких осіб уже більше 5 мільйонів з усього світу), мають такий же набір ДНК, як і мій тато. А от материнська гаплогрупа Н-32 зустрічається один раз на 56 тисяч серед тих людей, які зробили цей аналіз. У мене виявлено й неандертальську генеалогію.

- Тест підтверджує, що твої біологічні батьки ними є?

- Звісно. Також є таблиця, яка називається «Твоя генетична сім’я». У ній вказані прізвища та імена людей з різних країн світу, які теж пройшли тест і за його результатами є моїми близькими генетичними родичами, про яких я навіть не підозрювала. І на сайті інституту є чимало розповідей та відеоісторій, коли люди пишуть, що знайшли своїх позашлюбних дітей, сестер і братів, про яких не знали, а інколи прийомні діти знаходять своїх біологічних батьків. Я з подивом дізналася, що моїми генетичними родичами є 585 східноєвропейців, 489 французів та німців, 400 балканців, 300 євреїв, 130 італійців, багато британців і навіть 10 західних африканців.

- Недарма кажуть, що всі люди – браття! З точки зору генетики так воно і є насправді.

- Причому генетичні родичі згруповані за ступенем спорідненості по татовій та маминій лінії. Перші – батько та мати - на 50%, дідусь – на 24%, потім брати та сестри (вчетверте-вшосте), яких я навіть не знаю. І чим більше людей проходитиме ДНК-тест в цій американській компанії, тобто, з розширенням бази даних з часом у таблиці я бачитиму все більше прізвищ моїх генетичних родичів. Їм можна написати на електронну пошту. І мені, до речі, писали.

- А чи дає ДНК-тест інформацію про спадкові хвороби, патологічні схильності, стан здоров’я?

- Так, можна замовити тільки тест на генеалогію, а можна і по здоров’ю, що вдвічі  дорожче. Виявився цікавий факт. Моя мама в дитинстві змушувала мене пити кефір, вважаючи, що це дуже корисно. А я його не терпіла і в нас з цього приводу інколи виникали непорозуміння. І ось тест показав, що у мене інтолерантність до лактози, тобто, відсутні ферменти, які розщеплюють молоко й кисломолочні продукти, чого, мама, звісно, знати тоді не могла, бо в українців це трапляється досить рідко. Тест правильно визначив, що у мене світла шкіра, світле волосся й темні очі. Він показує, чи є в людини ризик захворіти на хвороби Альцгеймера, Паркінсона, полікістоз нирок, схильність до ожиріння та багато інших хвороб. Всі ж знають, що американська актриса Анжеліна Джолі пройшла ДНК-тест, який показав, що у неї, як і в її матері, яка померла від раку, теж є великий ризик захворіти на онко.Тому вона видалила груди й жіночі органи - про всяк випадок.

- Яно, а чи можуть жителі України зробити ДНК-тест в США, якщо забажають?

- В Україну та Росію тест не надсилається. Але якщо є знайомі в Америці, то вони можуть його купити, привезти в Україну, а потім відвезти в США і там надіслати в лабораторію. Відповідь надійде вам на е-mail. Принаймні мене про це просили кілька моїх друзів і вони залишилися дуже задоволеними.

- Можна тобі написати, щоб проконсультуватися?

- Я не заперечую. Мій е-mail: fatamorgana11@mail.ru

 

Людмила Стельмах (Кучеренко),

президент Полтавського медіаклубу

 

Новини від блогерів