Володимир Медведєв - доцент кафедри нейрохірургії Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, лікар-нейрохірург першої категорії, співавтор 140 наукових праць, у тому числі 7 монографій, 3 підручників, 1 посібника, 19 патентів на корисну модель – розповів про сучасні досягнення за напрямком клонування клітин та застосування цих здобутків на практиці.
Скажіть, будь-ласка, чи займаються клонуванням стовбурових клітин в Україні?
- Так. В Києві, Харкові теж.
Cкільки часу потрібно для того, щоб склонувати частину шкіри? Орган? Вже зовсім скоро вчені врятують людство від багатьох хвороб. Ви на це сподіваєтесь?
- Формування повноцінних складних органів (нирки, серце, печінка, легені) можливе лише в умовах онтогенезу, відтворити як in vitro - нереально, оскільки, надзвичайно складною є гамма факторів, що регулюють такі процеси.
Як відтворити міжнейронні зв'язки?... Мотонейрон утворює до 140 тис. контактів, пірамідний нейрон кори мозку - кілька десятків тисяч, клітина Пуркіньє мозочка - 150 - 200 тис.
Штучно вставлені до головного мозку нейрони будуть утворювати хаотичні контакти з іншими нейронами, наслідки чого є непередбачуваними.
Функцію трансплантанта перед трансплантацією перевірити неможливо. Якщо це металеві деталі літака - їх якість можна перевіряти ультразвуком, рентгеном. Клоноване серце чи аорта - є неоднорідним матеріалом. Методик перевірки їх на витривалість фактично не розроблено. Ризик трансплантації - високий. Альтернатива - протезування абіотичними протезами, які можна тестувати.
Стовбурові клітини є джерелом промітотичних факторів росту, які можуть підтримувати ендогенний онкогенез - процес, процес, що відбувається протягом усього життя, але постійно нівелюється імунною системою.Отже, введення стовбурових клітин прогеніторів, мітогенів - доволі небезпечні процедури.
Неможливість відтворення онтогенезу у зрілому організмі означає, що наші втручання не просто відновлюють втрачене, а не зовсім правильно відновлюють. Отже, можливе винекнення побічних ефектів у вигляді патології функції органу.
Настільки наближена наукова фантастика про клоновану людину до реальності?
- Така фантастика є дуже далекою. Комп'ютеризований аналог головного мозку займе цілий багатоповерховий квартал з комп'ютерів і для його обслуговування знадобиться щонайменше одна електростанція. Для порівняння - головний мозок людини споживає приблизно 40Вт. Крім того, обслуговування та контроль над процесами створеного аналогу потребуватиме колосальних зусиль.
Чи писав Чарльз Дарвін прямо про те, що людина походить від мавпи? Чи це інші з його праць зробили такі висновки? І чи є в працях цього вченого прямі вказівки на те, що жінка слабша за чоловіка? За якими показниками?
-У пізніх працях - писав: і про те, що людина походить від мавпи, і про те, що жінка слабша за чоловіка. Є цілі форуми з постіними дискусіями на ці теми.
У Біблії пишуть, що всі лихі і добрі думки походять із серця. Серце прирівнюється до душі. І ніде не згадується голова як орган мислення. Чи є цьому наукове пояснення?
Стосовно серця, зараз пишу про це наукову монографію. Серце дійсно має дуже важливу роль у психічному процесі, ймовірно у пізнанні. Зараз це недооцінюють, але наукові дані накопичуються. Якщо цей зв'язок спробувати пояснити на найпростішому рівні, - то серце скорочується і постачає кров, в тому числі й до головного мозку. Якщо є збої, то можуть виникати проблеми з постачанням кисню до мозку та певний збій інших процесів.
Дякую Вам за цікаву змістовну розмову.