Новини
Грані часу
Блогери
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Сергій Мельник про Військово-юридичний інститут та міжнародне співробітництвово

Сергій Мельник: "Розбудова держави та її майбутнє грунтується на засадах права, законності та обороноздатності".

Полковник юстиції МЕЛЬНИК Сергій Миколайович, начальник Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Розмову хотілося б почати з Вашої розповіді про себе, про те, який шлях Ви пройшли до того, як стали керівником одного з кращих закладів військової освіти – Військово-юридичного інституту.

Я народився у 1977 у м. Хмільник Вінницької обл. Відразу по закінченні школи у 1994 р. вступив до Київського військового ліцею, а у 1999 р. до Харківського військового університету. Крім того, я навчався в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого (2009–2015), Національній академії Національної гвардії України (з 2019 р.), де здобув кваліфікацію «Магістр публічного управління та адміністрування». Уже майже 30 років (точніше 28) проходжу військову службу у ЗС України, обіймаючи різноманітні військові посади, з яких 17 (із 2002 року) присвятив підготовці й вихованню фахівців юридичного профілю.

Нещодавно захистив докторську дисертацію за доволі актуальною темою «Адміністративно-правові засади організації і функціонування суб’єктів військового управління у системі забезпечення національної безпеки та оборони України». Є автором більше 70 наукових публікацій з різноманітної військової тематики. Особливу увагу приділяю важливим питанням реформування органів військового управління. Крім цього, я увійшов до складу робочої групи, яка в даний час розробляє проєкт нового Кримінального кодексу України. Маю почесне звання «Заслужений працівник освіти України».

Трохи спробував свої сили у політичній сфері: у 2017 році брав участь у конкурсі на заміщення вакантної посади голови Харківської обласної державної адміністрації, навіть посів 2 місце і перебував у кадровому резерві на посаду голови Харківської обласної державної адміністрації.

У 2019 році пребував у районі АТО (ООС) як радник з правових питань командира оперативно-тактичного угрупування «Північ».

Учасник бойових дій.

  • виховую доньку.

Розкажіть, будь ласка, історію створення і розвитку Військово- юридичного інституту.

1996 року як військово-юридичний факультет, створений наказом ректора на підставі Указу Президента України від 20 листопада 1996 р. №1105 «Про заходи щодо підготовки кадрів військової юстиції та організації науково-дослідних робіт у галузі військового законодавства» і Постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1998 р. № 70 «Про утворення військово-юридичного факультету Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого».

Звісно, із самого початку ми як і всі прагнули розвитку й удосконалення, а завдяки підтримці керівництва Університету і сприянню Міністерства оборони України з вересня 2019 року розпочав свою діяльність Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року №439 «Про реорганізацію військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого». Ми й нині не зупиняємося на досягнутому, намагаємося покращувати умови навчання, проживання й харчування наших курсантів, хоча наше першочергове завдання, яке постійно перебуває під моїм особистим контролем, – отримання курсантами якісної військової освіти.

Для яких відомств здійснює підготовку юридичних кадрів Військово-юридичний інститут?

Сьогодні Інститут готує висококваліфікованих військових юристів для сектору безпеки й оборони, а саме для потреб Збройних Сил України, органів військової прокуратури, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Управління Державної охорони України, Державної спеціальної служби транспорту України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України. Під час освітнього процесу курсанти опановують понад 25 спеціальних дисциплін, серед яких тактика (у тому числі тактика військ НАТО); правові засади протидії тероризму в Україні; запобігання злочинам у військовій сфері; статути Збройних Сил України та їх практичне застосування; правова робота у Збройних Силах України; основи військового управління (у тому числі штатні процедури НАТО); стрілецька зброя й вогнева підготовка; військова топографія; радіаційний, хімічний та біологічний захист підрозділів; військове документування й діловодство та ін.

Варто зауважити, що випускники Військово-юридичного інституту за свій фаховий професіоналізм високо цінуються у юридичних службах Збройних Сил України, Міністерства оборони України та інших військових формуваннях.

Скажіть, чи направляються випускники Військово-юридичного інституту в зону проведення Операції об’єднаних сил?

Як я зазначав, Військово-юридичний інститут готує військових юристів для силових відомств сектору безпеки й оборони. Виходячи з цього випускники Інституту проходять військову службу на посадах помічника командира військової частини з правових питань, юриста юридичної групи, відділу, відділення та інших. Саме на них покладена кропітка робота в юридичній сфері, а це і укладення договорів, надання правової допомоги при складанні адміністративних протоколів, позовна і претензійна робота, діяльність у сфері контролю при складанні службових документів, виданні наказів, розпоряджень, і допомога у вирішенні правових питань військовослужбовців і членів їх сімей. Кожен із них розуміє значимість посади військового юриста, його навантаження й обов’язки, а тому якісно і кваліфіковано виконує свою роботу на важливому напрямі діяльності. Разом з тим наші випускники залучаються до виконання завдань в районі ООС, зважаючи на складну ситуацію й військові дії, які відбуваються на Сході України. Так, вони перебувають на посадах помічника з правової роботи командира, тобто не в затишних кабінетах, а в умовах ведення бойових дій, а отже, й обсяг роботи в них набагато більший. Я особисто час від часу цікавлюсь, як їм служиться, і щиро радію їх успіхам!

Чи здійснює Ваш інститут міжнародне співробітницвтво з іноземними організаціями?

Так, звісно, адже важливою складовою підготовки висококваліфікованих фахівців юридичного профілю є впровадження в освітній процес стандартів НАТО, що можливо тільки завдяки плідній співпраці з міжнародними військовими інституціями.

Зокрема, Інститут декілька років співробітничав з Інститутом міжнародних правових досліджень Міністерства оборони США. Делегація мобільної групи починаючи з 1999 р. проводила семінари із студентами й курсантами Інституту з актуальних проблем діяльності американської системи військової юстиції, правового забезпечення миротворчих операцій, боротьби з тероризмом тощо.

З березня 2013 року Інститут плідно співпрацює з представниками НАТО в рамках Програми “Удосконалення військової освіти” (Defence Education Enhancement Program), за якою на теперішній час багато офіцерів пройшли дистанційне навчання у Варшавській національній академії оборони Польщі.

У 2018 році Інститут налагодив тісну співпрацю з Комітетом Міжнародного Червоного Хреста. У травні 2019 року за допомогою МКЧХ в Інституті було відкрито спеціалізований клас для проведення занять і різноманітних заходів у сфері міжнародного гуманітарного права.

З метою проведення спільних навчальних та наукових заходів із залученням міжнародних експертів ведеться співпраця з Міжнародною громадською організацією «Фонд Конрада Аденауера».

Також 3 роки поспіль Інститут виступає співорганізатором Харківського міжнародного юридичного форуму й відповідає за роботу панелі сектору оборони й національної безпеки.

Можливо, хотіли б щось додати чи розповісти нашим читачам?

Хотілося б додати, що Військово-юридичний інститут завжди відкритий до співпраці, як з міжнародними, громадськими організаціями так і з волонтерами, тому звертайтесь ми завжди раді новому досвіду та цікавій, корисній ініціативі. Також якщо Ви хочете отримати якісну освіту військового юриста - двері Військово-юридичного інститут для Вас відчинені.

Шановний Сергію Миколайовичу, дякуємо за таку цікаву та відверту розмову, було приємно поспілкуватись, надіємось на нашу співпрацю та зустрічі в майбутньому.

Вам наснаги і творчих здобутків в ім’я процвітання нашої незалежної Батьківщини.

Розмову вела Богдана Івчик.

 

Новини від блогерів