Новини
Грані часу
Блогери
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Інтерв'ю
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
Опубліковано в категорії: Новини
КОРПОРАТИВНИЙ КОНФЛІКТ В АГРОХОЛДИНГУ «АСТАРТА» ПЕРЕРІС У ПІБЛІЧНИЙ

На Полтавщині Віктор Скочко, гендиректор ТОВ «Агрофірма ім.Довженка», та Олександр Коваленко, гендиректор ТОВ «Агрофірма «Добробут», які входять до складу агрохолдингу «Астарта-Київ», нещодавно були зміщені з посад. Утім, депутати Полтавської обласної ради від Аграрної партії Скочко та Коваленко вирішили корпоративний конфлікт винести у публічну площину й надати йому широкого розголосу. 23 та 29 листопада вони провели прес-конференції в агенції «Інтерфакс» (Київ) та ІА «Новини Полтавщини». Причому версії подій агрохолдингу й екс-керівників кардинально різняться.

«Астарта-Київ» - аграрний холдинг, в який входять десятки аграрних підприємств в Україні, в тому числі п’ять - із Полтавські області. Про своє відсторонення В.Скочко та О.Коваленко дізналися, коли охоронці, посилаючись на розпорядження «згори», не пустили їх в офіс підприємства, яким Скочко керував 18 років, а Коваленко відповідно 15. 

До 2000 року Віктор Скочко був головою колгоспу, а після кучминої «деколгоспізації» заснував  «Яреський цукровий завод» (Шишацький район). Невдовзі він отримав пропозицію, від якої не зміг відмовитися, від «Астарти» - відомого бренду з грошима та інфраструктурою і через рік в обмін на інвестиції переписав контрольний пакет акцій заводу агрохолдингу «Астарта-Київ». 2009 року керівництво холдингу запропонувало продати йому інші частки і об’єднати 10 виробничих потужностей в одну — «Агрофірму ім. Довженка», щоб вийти на Варшавську фондову біржу. Віктор Скочко погодився на такі умови. «Астарта» отримала 97,5% акцій, Віктор Скочко 1%, залишок розділили між шістьма іншими засновниками «Агрофірми ім. Довженка» - фізичними особами. Пізніше заради інвеситицій і створення нових робочих місць В.Скочко тричі безкоштовно скорочував свою частку в агрохолдингу.

Ініціатором створення ТОВ «Агрофірма «Добробут» (Козельщинський район) була «Астарта». Підприємство створювалося, як кажуть, з нуля: не було жодного працівника і жодного гектара землі. Керівником призначили Олександра Коваленка з часткою 1%.

«Агрофірма ім. Довженка» вирощує зернові та технічні культури  - цукровий буряк, кукурудзу, соняшник. Вона – найбільший виробник молока в Україні, має 7000 голів ВРХ, щоденні надої становлять 155 тонн. Площа земель - 45000 га., близько 2 тисяч працюючих і 10000 пайовиків.

«Агрофірма «Добробут» теж займається рільництвом і тваринництвом. Площа земель 38000 га, близько 1 тисячі робітників, 800 дійних корів.

 

– Ми в черговий раз хочемо донести до аграрної спільноти Полтавщини суть конфлікту між мажоритарними учасниками товариства та міноритарними, - наголосив на прес-конференції у Полтаві Віктор Скочко. - За останні три роки, відповідно до рішень агрохолдингу ліквідовані функціональні обов’язки директора підприємства, якими я був наділений для організації роботи «Агрофірми ім.Довженка». Мене практично виключили із управління компанією і впливу на бізнес-процес. Лише за останній рік це призвело до скорочення більше 200 робочих місць, закриття окремих напрямків діяльності підприємства, наприклад, органічного землеробства, яким ми займалися останні три роки й під яке було виділено 1200 га. Бо я вважаю себе учнем Героя України Семена Спиридоновича Антонця, засновника фірми «Агроекологія». Агрохолдингу непотрібним виявилося м’ясне скотарство: за останні три місяці 3000 бичків вивезено й скорочено ще 50 робочих місць. Останні три роки агрохолдингом запроваджена політика надання безповоротної фінансової допомоги окремим працівникам «Астарти», через що виведено з обороту «Агрофірми ім.Довженка» 800 млн. грн. Майже 1 млрд. грн. виведено поворотної фінансової допомоги іншим підприємствам «Астарта-Київ». Зміна політики та стратегії “Астарти” щодо нівелювання повноважень директора і управління з центру привели до того, що за останні роки ми реалізовуємо  пшеницю та кукурудзу за значно зниженими цінами, – обурювався Віктор Миколайович.

Директори на місцях втратили можливість приймати рішення, розробляти плани розвитку господарства і швидше схожі на «весільних генералів».Таку невеселу картину змалював і Олександр Коваленко:

- До 2012 року ТОВ «Агрофірма «Добробут» динамічно розвивалася, я пишався тим, що вона була лідером щодо відсотку виплати орендної плати власниками земельних паїв, був великий і потужний колектив. А з 2012 року «Астарта-Київ» почала обмежувати повноваження гендиректорів на місцях: у столиці вирішували питання продажу й купівлі продукції, матеріально-технічних цінностей, розміру  зарплат і плати пайовикам. Фермери за паї стали людям платити більше, ніж ми, зарплати у нас стали неконкурентними. Через це за 1,5 роки ми втратили майже 500 висококваліфікованих працівників - водіїв, механізаторів. Через низьку й несвоєчасну виплату від нас пішло близько 2000 пайовиків з 3000 га землі. В 2017 році керівництво холдингу перевело всіх директорів агрофірм з трудового договору на контракт на 1-3 роки.

За словами В.Скочка, проблемні питання неодноразово обговорювалися на нарадах «Астарта-Київ», говорили про ці проблеми в колі директорів, під час особистих  зустрічей з топ-менеджерами. «Два роки тому нам здалося, що нас почули, - зауважує Віктор МмколайовичСкочко. - На посаду радника гендиректора «Астатрта-Київ» Віктора Іванчика прийшов професор Богдан Павлович Будзан, мудра й досвідчена людина. Він об’їхав усі підприємства агрохолдингу, з кожним керівником мав багатогодинні бесіди. Ми донесли йому свою позицію, він з нами погодився. І вже своє розуміння й пропозиції Будзан виклав у службовій записці на ім’я В.Іванчика. Але той не дослухався до його рекомендацій і не врахував інтереси міноритарних акціонерів. Тому наприкінці серпня ц.р. я запропонував Іванчику: якщо я не маю можливості впливати на виробничі процеси в «Агрофірмі ім.Довженка», то допрацюю до Нового року, відзвітуюся за роботу на заборах учасників і складу з себе повноваження гендиректора ТОВ. Після цього почався активний тиск на мене. 17 листопада збори учасників товариства «Астарта-Київ» позбавили мене повноважень. Дивує, що в порушення Статуту збори пройшли не у с.Яреськи Шишацького району, а в Києві, мене про них не повідомляли, я не був на них присутній, хоч збори й порядок денний повинні бути оприлюднені за 30 днів. І нелегітимний протокол невідомо коли й де підписав оперативний директор агрохолдингу громадянин Євросоюзу Ерцуг Желька та директор з юридичних питань «Астарти» Лілія Тімакіна, а також внесені відповідні зміни до Державного реєстру. Виконувачем обов’язків гендиректора «Агрофірми ім.Довженка» призначений інший міноритарний акціонер - Сергій Жилін».  

І на прес-конференції в Києві, і в Полтаві Лілія Тімакіна не була ні організатором, ні спікером. Однак бідова жіночка зуміла, перекрикуючи Скочка та Коваленка, виголосити свою інтерпретацію подій.

- Ми маємо публічний конфлікт з директорами підприємств, які є міноритарними власниками, яким мажоритарний власник надав право, одному 15, а другому 18 років одноособово управляти підприємствами. Вони мали всі повноваження, передбачені статутом. Говорити про те, що вони були обмежені в правах, немає підстав. По-друге, в суді є позов Скочка, де він оспорює свій трудовий контракт через надання додаткових повноважень і додаткових обов’язків, які не вписані в Статут. «Астарта» не воює з міноритарними власниками. В залі сидить інший міноритарний власник Михайло Стеценко, який місяць тому продав свою частку «Астарті», але залишився директором ТОВ «Мусіївське». Юрій Мацак – керівник ще однієї агрофірми, що входить до агрохолдингу, який теж не відстороний від роботи і якого не змушують продавати свою частку. Але від Скочка та Коваленка пішли погрози: якщо ви нам не заплатити за нашу частку ті гроші, які ми хочемо, незважаючи на те, що була проведена оцінка майна, ми підемо, прихопивши частину «Астарти». 15 листопада на засіданні дирекції «Агрофірми ім.Довженка» Скочко повідомив, що він хоче звільнитися і забере з собою 7000 га землі. 19 листопада в селі Гоголево Скочко на загальних  зборах пайовиків закликав цей підрозділ вийти разом з ним з «Астата-Київ». Такі дії несумісні з діями генерального директора. Позаяк виникли формажорні обставини, тому були термінового проведені збори учасників, на яких Скочка і Коваленка відсторонили від посад, адже власник підприємства в будь-який момент момент і в будь-який спосіб може усунути виконавчий орган, який порушує його права та інтереси.

Але, певно «Астарта-Київ» відчуває, що порушила порядок проведення загальних зборів учасників, бо на двадцяті числа грудня призначені збори учасників у Яреськах і Козельщині. Однак результат поза сумнівом заздалегідь відомий, адже «Астарта» має майже 99% голосів. 

Віктор Скочко і Олександр Коваленко не кажуть, скільки їм запропонувала «Астарта» за їхні частки, але вважають ці суми дуже заниженими. «Оцінку майна на моє прохання робила одна з найвідоміших в Україні аудиторських компаній – «Острів», - повідомив Віктор Скочко. - І цифри «Острова» неспівмірні з оцінкою «Астарти».

У свою чергу прес-служба агрохолдингу «Астарта-Київ» повідомила, що для оцінки вартості «Агрофірми «Добробут» та «Агрофірми ім.Довженка» був найнятий незалежний оцінювач, який провів оцінку за існуючими стандартами. З ціновою пропозицією Олександр Коваленко і Віктор Скочко не погодилися. Не погодилися вони і з пропозицією разом вибрати додаткового незалежного оцінювача. Зате були висунуті ультимативні вимоги про викуп їх міноритарних пакетів за ціною, яка в рази перевищує не тільки ринкову вартість, а й здоровий глузд.  

Утім, без засобів до існування екс-керівники не залишаться і на паперть з простягнутою рукою не підуть. У екс-керівників є прибуткові бізнеси, у Віктора Скочка – ще й понад 200 га фермерської землі. Тому прості селяни сприймають конфлікт як сварку мільярдера та мільйонерів, котрі дуже далекі від їхніх повсякденних проблем, і дивляться, як серіал «Багаті теж плачуть».  

Відсторонені топ-менеджери найняли дорогих київських адвокатів, котрі представлятимуть їхні інтересі в суді. Одночасно вони намагаються знайти контакти акціонерів агрохолдингу в Амстердамі, а саме Канадського інвестиційного фонду Firefаx, який має більше $50 млдр., щоб там знайти захист і порозуміння. Вони переконані, що іноземні інвестори ще не знають правди про конфлікт в «Астарті».

 

В.Скочко та О.Коваленко активно залучають місцеву й центральну пресу для висвітлення своєї точки зору на корпоративний конфлікт. Та беграунд, на жаль, не дає їм можливості створити образ «лицарів без страху й докору». Полтавські журналісти нагадали їм і підкуп виборців під час виборчих кампаній, і членство в Партії регіонів, і те, що називається «політичною проституцією». Приміром, Віктор Скочко за своє життя ходив під прапорами п’ятьох політичних партій. А у 2014 змінив Партію регіонів на Аграрну, очоливши її обласну організацію й ставши в 2015 році депутатом облради та керівником фракції. Та у жовтні ц.р. ЗМІ поширили інформацію НАЗК про те, що у Полтавській обласній організації Аграрної партії, очолюваної В.Скочком, конфіскують 100 800 гривень, які вона незаконно отримала від «Агрофірми ім.Довженка», адже її кінцевим бенефіціаром є іноземець, а його самого оштрафували.

 

До речі, є ще й третя, політична версія того, що відбувається в «Астарті». Як відомо, на початку вересня співробітники Генеральної прокуратури провели обшук в головному офісі агропромислового холдингу. А потім ця тема тихо зникла з медіапростору. Обізнані люди припускають, що таким чином президент висловив Віктору Іванчику «побажання», аби «Астарта» позбулася членів Аграрної партії, адже ця партія виступає проти продажу землі в Україні.

 

Людмила Стельмах (Кучеренко),

президент Полтавського медіаклубу

Новини від блогерів